wtorek, 2 grudnia 2014

Czas pomyśleć o kompresorach.

Nieustannie rosnące zainteresowanie kompresorami firmy Walter Kompressortechnik, skłania nas do zaznaczenia jak bardzo istotnym elementem jest prawidłowe dobranie sprężarki do aktualnych potrzeb klienta. Doświadczenie w produkcji urządzeń pneumatycznych, to przeszło 30 lat pracy, poświęconej innowacyjnym technologiom wytwarzania i uzdatniania sprężonego powietrza. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwalają zaoferować produkty takie jak kompresory tłokowe oraz kompresory śrubowe spełniające najwyższe standardy jakości.

Jedną z podstawowych misji jest stałe poprawianie efektywności i niezawodności . Dzięki pracy najlepszych inżynierów kompresory Walter mogą skutecznie osiągać zamierzone cele.

Na wstępie należy zauważyć, że fizyka sprężania gazów jest tak samo „łaskawa” dla wszystkich produkowanych dzisiaj sprężarek. Niemalże cała zużyta przez kompresor moc elektryczna zamieniana jest w ciepło. Z tego powodu energia stanowi około 82% wszystkich kosztów wytwarzania powietrza, podczas gdy zakup urządzenia to tylko 10%. Na tej podstawie możemy wysnuć wniosek, że sprężone powietrze trzeba oszczędzać. Właśnie dlatego pierwszym krokiem prowadzącym do oszczędności jest analiza możliwości zmniejszenia zużycia powietrza między innymi poprzez likwidację nieszczelności, które stanowią zazwyczaj 10-25% ogólnego zapotrzebowania.

Bardzo istotnym elementem wpływającym na obniżenie kosztów jest odpowiedni dobór urządzeń dopasowanych do specyfiki działania firmy. W tym celu niezbędne jest ustalenie charakteru zużycia powietrza. Często okazuje się, że świetne rezultaty osiąga się poprzez zastosowanie sprężarki wyposażonej w falownik.

Dzięki ścisłemu dopasowaniu wydajności kompresora do zapotrzebowania możliwe jest całkowite wyeliminowanie pracy na biegu jałowym. Oszczędności z tego tytułu często sięgają 25-35% ogólnego zużycia energii!

Jeśli sprężarkownia ma składać się z kilku kompresorów kolejnym krokiem na drodze do poprawy efektywności jest system sterowania nadrzędnego. Z jego pomocą zazwyczaj można obniżyć zużycie energii o około 8%.
Ostatnim, ale bardzo istotnym czynnikiem jest odzysk ciepła. Zależnie od konstrukcji kompresora odzyskuje się 94-96% zużytej energii w postaci ciepłego powietrza. Poprzez system kanałów wentylacyjnych na całym świecie dogrzewanych jest w ten sposób tysiące hal produkcyjnych. Dzięki wymiennikom płytowym z ciepła emitowanego przez kompresory można korzystać przez cały rok. Ciepło w tej postaci używa się na przykład do podgrzewania wody socjalnej, do ogrzewania budynków socjalnych lub hal produkcyjnych. Woda z wymiennika płytowego może osiągać temperaturę 80°C, co pozwala na jej zagospodarowanie w wielu procesach technologicznych, lub jako wstępne źródło ciepła dla wytwornic pary.

Jestem przekonany, że tylko kompleksowe działania są w stanie przynieść wymierne i trwałe rezultaty. Pokrótce przedstawiłem drogę do poprawy efektywności systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia, by wspólnie przejść tę drogę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz